آشنایی با مفاهیم South-bridge , north-bridge , FSB , BSB درمادبرد

1 853

آشنایی با مفاهیم South-bridge , north-bridge , FSB , BSB در مادربرد : قبل از اینکه به تشریح این مباحث بپردازیم ابتدا نیاز است که با برخی مبانی و مفاهیم مقدماتی اشنا شویم تا درک مفاهیم بعدی نیز اسان تر باشد تمامی بخش های یک مادربرد و قطعات نصب شده بر روی ان از طریق خطوط BUS به پردازنده متصل میشوند تا بتواند درخواست های خود را برای پردازش به ان ارسال نمایند بطور کلی   سه نوع BUS در مادربرد وجود دارد که هر کدام وظیفه خاصی به شرح ذیل دارد :    

at www.krogerfeedback.com you can win Kroger Weekly Deals

  • data BUS : این خطوط ارتباطی اطلاعات بین بخش های مختلف کامپیوتر و یا دو کامپیوتر را منتقل می نمایند
  • Address BUS : این نوع از BUS برای وصل کردن بخش ها و قطعات مختلف کامپیوتر بر روی مادربرد مورد استفاده قرار میگیرد زمانی که نیاز به دسترسی و ادرس دهی فیزیکی نیاز باشد از این BUS استفاده میشود به عنوان مثال ادرس دهی حافظه
  • Control BUS : این    نوع از BUS وظیفه کنترل تردد اطلاعات و ارتباطات بین BUS های دیرگر را به عهده دارد بعنوان مثال کنترل Read و write اطلاعات و یا acknowledgement بعد از ارسال داده که به ارسال موفق داده ها اشاره میکند .
آشنایی با مفاهیم South-bridge , north-bridge , FSB , BSB در مادربرد - علی قلعه بان -alighalehban - www.alighalehban
آشنایی با مفاهیم South-bridge , north-bridge , FSB , BSB در مادربرد – علی قلعه بان -alighalehban – www.alighalehban

خوب حالا نوبت به اشنایی با مفاهیم اصلی رسیده است همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید نمایی از سیستم ارتباطی یک مادربرد نمایش داده شده است که بخش های مختلف ان به شرح ذیل میباشد  CM Trading:

  • South-bridge : یکی از دو چیپ اصلی بر روی مادربرد میباشد که وظیفه کنترل بخش های دیگر را به عهده دارد این چیپ عمدتا با بخش ها و قطعاتی سرو کار دارد که در مبحث دسترسی به  پردازنده در اولویت قرار ندارند و خود این چیپ نیز به علت عدم اتصال مستقیم به پردازنده دارای سرعت بالایی نمیباشد  بطور مثال پورت های PCI در مادربردهای AMD به جای بردیج از  (Fusion Controller Hub (FCH استفاده میشود این چیپ در مادربردهای اینتل چیپ به عنوان I/O controller نیز یاد میشود .
  • north-bridge : برخلاف چیپ بالا این چیپ بطور مستقیم توسط front side bus یا همان FSB به پردازنده وصل بوده و وظیفه کنترل قطعاتی را دارد که نیاز به سرعت بالای دسترسی به پردازنده را دارا میباشند بطور مثال حافظه و یا کارت گرافیک از این چیپ در مادربردهای اینتل چیپ  (Memory controller hub (MCH نیز نام برده میشود .    
  • (Front side BUS (FSB : این خطوط انتقالی وظیفه انتقال اطلاعات بین  north bridge و پردازنده را دارند و دارای سرعت بالایی میباشد چرا که بخش های کنترل شونده توسط این خطوط نیاز به سرعت بالا برای تبادل اطلاعات با پردازنده دارند .
  • (Back side bus (BSB : نوعی از خطوط انتقالی میباشد که پردازنده از این خطوط برای اتصال به حافظه cache استفاده می نمایند .در مطالب بعدی به طور مفصل و تخصصی تر به این مبحث خواهیم پرداخت .   
Related Topic :  تفاوت پردازنده های intel و AMD
1 Comment
  1. […] رایت اطلاعات را ادامه بدهد این تاخیر در گردش را Latency یا Rotational delay می نامند که با توجه به سرعت هارددیسک تعیین […]

Leave A Reply

Your email address will not be published.

error: هشدار: کپی بدون اجازه ممنوع !!